Дигитален и офсетов печат или защо разширихме нашето портфолио
Офсетовият печат е на повече от сто години и като цяло технологията не се е променила особено. В същото време дигиталният печат постига все по-добро качество и става все по-щадящ за природата. Защо утвърдена широкоформатна печатница като „РеБранд“, разчитаща на дигиталните технологии, включи в портфолиото си и офсетовата? За да осигурим максимално адекватно изпълнение на проектите ви като качество, време и цена.
В опит да улесним избора ви между дигитален и офсетов печат, ще разгледаме приликите и разликите, предимствата и недостатъците на всеки от тях.
Какво представлява офсетът
Същината на процеса изисква изображението да се пренася върху алуминиеви пластини – по една за всеки от основните цветове по CMYK – магента, циан, жълт и черен. Плаката се намастилява, но изображението не се прехвърля директно върху хартията, а върху гумен цилиндър, наричан още офсетов, от където с помощта на натисков цилиндър изображението се отпечатва.
Докато намастиляването на металните плаки и валяците стане равномерно и докато съвпаднат четирите цвята, се правят пробни отпечатъци – така наречената макулатура.
Възможно е да се добави и пета плака – за отпечатване на допълнителни покрития – лакове и др. Офсетовият печат използва и цветове, с по-голям цветови обхват от СМУК –Pantone цветната скала.
Какво представлява дигиталният печат
При дигиталния печат – Индиго, характерното и по-доброто от другите принтери е наличието на гумен и натисков цилиндър, който прехвърля изображението върху хартията. Така се получава по-качествено и детайлно изображение.
При него изображението от компютъра се прехвърля директно към печатащия принтер. Използват се електростатични ролки, които са по-популярни като барабани, и чрез които тонерът се нанася върху хартията. Един барабан работи с един цвят. По сходен начин работят и мастилено-струйните принтери. Не е необходима никаква допълнителна подготовка, нито разход на хартия и мастила до достигане на първото качествено дигитално копие.
Предимства и недостатъци на офсетовия печат
- Веднъж изготвени плаките, могат да се отпечатат бързо огромен тираж копия, като при това единичната им цена чувствително намалява.
- Офсетовите изображения са с високо професионално качество.
- Цветовете се възпроизвеждат по-прецизно, с по-голяма детайлност, по-точно и отчетливо. При нужда от точно определен цвят, резултатът се постига с приложение на Pantone и други персонализирани мастила.
- Използва се почти всеки материал – хартия (от най-леката до най-тежката и текстурирана), картон, текстил, фолиа, винил и т. н.
- Предпечатната подготовка – цветоотделки за по-старите машини и плаките, също макулатурата имат своята цена и при малките тиражи единичното копие е доста скъпо.
- Изработването на плаките и настройките изискват време и затова продуктът не може да бъде произведен на момента.
- Всички копия са абсолютно идентични като информация, но е възможно да има отклонения в цветовете между различните отпечатъци.
- Когато на плаките има грешка, за да се поправи, трябва да се изработят нови плаки. Ако не я забележите своевременно, тя ще присъства в целия тираж.
- Необходимо е време за съхнене на отпечатъците, преди да се пристъпи към следпечатните операции (биговане, сгъване, зашиване и т. н.).
Предимства и недостатъци на дигиталния печат
- Печатът се извършва директно от файла и затова процесът е по-бърз, а цената не е натоварена с разходи за цветоотделки и плаки.
- Поръчвате изгодно много малки тиражи – дори и единични копия – и ги получавате почти веднага.
- Отпечатъците са идентични като цвят.
- Можете да отпечатвате различна информация буквално на всяко копие – примерно – името на получателя на всяка от поздравителните картички, номериране и т. н. Както и да поправите грешката веднага, щом я забележите.
- Качеството на дигиталното копие, сравнено с офсетовото, е по-ниско като острота и отчетливост на цветовете. Но при днешните технологии непрофесионалист трудно би могъл да забележи разликата.
- Всички копия имат една и съща цена, което прави високите тиражи скъпи.
Как да изберете между дигитален и офсетов печат за вашия проект
Според нужния ви тираж
При голям тираж – поне над 500 броя при големите формати – офсетът ще ви е по-изгоден и при това ще получите по-качествен продукт. Но за 100 визитки, за 50 покани или 20 картички използвайте дигиталните принтери.
Според необходимото качество и обем
Вестници, бюлетини, периодични издания имат нужда от офсет.
Според физическите размери
Стандартно цифровите принтери работят с максимален размер на медията около 50 на 70 см А Нашият е 32х48 см, а офсетовите машини – с около 70 на 100 см. Но ако според всички други критерии по-подходящ за проекта ви е дигиталният печат, то ще използваме широкоформатен принтер.
Според времето, което имате
Ако бързате – решението е дигиталният печат.
Според строгостта на изискванията за цветовете
Когато наистина не можете да си позволите компромис с цвета – офсетовият печат използва Pantone мастила и ще ви гарантира точност. Индигото има имитация на Пантон
Според уникалността на всеки екземпляр
При голям тираж идентични копия изберете офсетов. При необходимост от индивидуализиране на копията – дигитален печат.
Необходима ли ви е цветна проба
Понеже цифровите отпечатъци са напълно идентични, какъвто е първият, такива ще са и следващите. При офсета пробата ще ви излезе скъпа – особено ако трябва да се коригира. Цената ѝ включва плаките (в някои случаи и цветоотделките), хартията и мастилата за макулатурата и труда, докато излязат първите нормални отпечатъци.
На практика изборът е доста по-сложен, отколкото на пръв поглед. Затова за всеки отделен проект е най-добре да се консултирате със специалист.
Заповядайте при нас. Вече разполагаме с модерна техника както за дигитален, така и за офсетов печат – визитки, флаери, постери, книги – всичко, което ви е нужно. С нея работят опитни професионалисти и за всеки конкретен случай ще получите най-добрата оферта и най-прецизната изработка.