Материали за широкоформатен печат
Когато решите да брандирате своя търговски обект, вътрешното пространство на магазина и офиса или предвиждате външна реклама и облепване на автомобили, разчитате професионалистите да ви препоръчат най-подходящия материал. Но е добре и самите вие да имате поне предварителна информация за така наречените медии, с които се работи.
Какво представляват медиите за широкоформатен печат
Това са материалите, използвани при широкоформатния печат за целите на брандирането. Те се печатат или се изрязват и формират по различен начин, което осигурява разнообразие и възможност за индивидуализиране на всеки проект. Най-често са синтетични, но могат да са и с естествен произход.
Продуктите на различните производители имат различни търговски названия, но най-общо става дума за винил, фолио, хартия, беклит филм, канаваца, PVC, пенокартон, еталбонд и т. н. Всеки от основните видове материали има своите разновидности, предпочитани за изпълнението на едни или други задачи.
Винил – какво представлява и за какво се използва
Винилът, използван в рекламната индустрия, представлява полиестерна тъкан, обмазана с поливинилхлорид (PVC), към който са добавени различни пластификатори. Негови близки роднини са старите грамофонни плочи, тръбите за ВиК, изолациите на проводниците и т. н.
От гъстотата и оплетката на полиестерната тъкан се определят качествата на винилното платно. Ако трябва да избирате между два вида винил, по-тежкият е по-качествен и по-здрав.
Основни свойства на винила
Гъвкавото винилно платно, използвано за широкоформатен печат, е с добра механична якост, има отлична еластичност и издръжливост на влага. Устойчив е на въздействието на повечето основи, киселини, мазнини, алкохол. Трудно се поддава на горене и запазва формата си до около 65° С.
Поема добре мастилата и върху него могат да бъдат отпечатани изображения с различна разделителна способност – според това от какво разстояние ще бъдат гледани. Това го прави особено подходящ за отпечатване на визии за външна реклама. Манипулира се лесно и позволява съшиване на няколко парчета заедно за получаване на големи формати. Търпи разнообразни довършителни операции за улеснение на монтажа – поставяне на капси, изработка на джобове.
Винилът се рециклира добре.
Основни видове винил
Те се определят от начина на производство, което обуславя качествата му. За широкоформатен печат се използват най-вече ламиниран и промазан винил и винилна мрежа (меш).
- Ламиниран
Той е добър за краткотрайни експозиции и вътрешно приложение. Проблемът при него е, че е с по-лоши якостни свойства, по-слабо еластичен е и при по-студено време започва да се чупи. Съответно на качеството си, ламинираният винил е по-евтин.
- Промазан
Промазаният е чудесен избор за всякакви цели. Той е по-мек и гъвкав, с по-висока еластичност и здравина на опън. Запазва качествата си и при ниски температури. По-скъп е, но е по-изгоден при изпълнението на дългосрочни задачи.
- Мрежа (меш)
Винилната мрежа се произвежда от по-рядко полиестерно платно с по-големи отвори. Те остават отворени и след промазката с поливинил хлорид и така се получава гъвкава и еластична винилна мрежа. Тя пропуска добре светлината. Особено препоръчителна е за дълготрайни, едроплощни експозиции, тъй като циркулиращият през нея въздух няма да позволи задържане на влага и плесенясване на основата, върху която е разположена мрежата.
Съществуват винили за предно (външно) осветяване и такива, при които осветлението е зад изображението (вътрешно при двустранни билборди и светещи кутии).
Приложения на винила
От винил се изработват най-вече продукти с големи формати – като се почне от банери и се стигне до мегаборди, калкани и брандиране на фасади.
Отпечатаните върху винил визии за билборди могат да бъдат използвани многократно, като се пренасят от локация на локация. А здравината на медията е отлична за изработка на палетни ленти.
Ние сме „РеБранд“ и сме на ваше разположение за консултации и поръчки.